K1 belgesi ve K2 belgesi konusunda profosyonel çözüm ortağınız.

Trafik sigortası ve kaskolarınız için 25 ayrı sigorta şirketinden fiyat çalışması yapıyoruz.

Bilindiği üzere araçların ithalinde özel tüketim vergisinin eksik ödendiği, aracın ikinci el olduğu yada sahte TSE raporu kullanıldığı gibi hukuka aykırılıklar nedeniyle, hiçbir şeyden haberi olmayan araç sahipleri mağdur olmakta ve araçlara elkonularak müsadere edilmekteydi.

Bununla ilgili yürürlüğe giren yasaya göre söz konusu araç sahipleri 31 Aralık 2019 tarihine kadar aftan yararlanabilecekler.

Teklifin gerekçesinde, iyi niyetli üçüncü kişilerin mağduriyetinin giderilmesinin amaçlandığı belirtildi.

Araçlarınızla ilgili resmî kurumlarda işlemlerinizin yapılması için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Araç Yol Belgesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yeni düzenlemeler ile yol belgesi sahibi olma şartları aşağıdaki gibi düzenlenmiştir. Aşağıda farklı gruplardaki tüzel kişiliklere ait gerekli yol belgesi şartları ve yine yol belgesi ile beraber taşımacılığı yapacak şoför için gerekli olan şoför kartı (şoför belgesi) ile ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Yol belgesi alım işlemleri ile ilgili sorularınız ve hizmet talebiniz için (0216) 355 23 23 numaralı müşteri hizmetlerimizi arayabilirsiniz.

Turizm Taşımacılığı Yapanlar İçin Yol Belgesi

Turizm Taşımacılığı Yapanlar İçin öncelikle şoför kartı (şoför belgesi) alınması gerekmektedir. Daha sonra gerekli evraklar sisteme girilecek. Şoför kartı onaylandıktan sonra ise güzergah belgesi için başvuru yapılacaktır.

Servis Taşımacılığı Yapanlar İçin Yol Belgesi

İbb yol belgelerinin alım ve başvuru koşullarında değişikliğe gitmiştir. Aşağıda eni yenilenmiş yol belgesi alım düzenlemeleri yer almaktadır. Hızlı ve kolay bir şekilde yol belgesi işlemlerinizi tarafımızdan yaptırabilirsiniz. İstanbul büyükşehir sınırları içinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin taşınması işi yapanlar Öğrenci Servis Taşımacılığı , sözleşme ile kamu veya özel kurum kuruluşların personellerini taşıyanlar Personel Servisi Taşımacılığı yol belgesi olarak tanımlanmıştır. Öğrenci ve personel servisi işi yapanlar ilk olarak SERVİS TAŞIMACILIĞI YETKİ BELGESİ alacaklardır.

A GRUBU TÜZEL KİŞİLER : Bu firmalardan ÜDY-2 belgesi, 3 adet ODY 2 Belgesi, İSO 9001, OHSAS 18001, İSO 14001 ve TSE 12257 belgelerinin olması gerekli. Bu firmalar yine yetki belgesi sahibi firmaların araçlarını özmal taşıt sayılarının 19 katını geçmeyecek şekilde sözleşmeli olarak çalıştırabilirler.

B GRUBU TÜZEL KİŞİLER : ÜDY-2 belgesi, bir adet ODY-2 Belgesi, İSO 9001, OHSAS 18001 ve TSE 12257 belgelerine sahip olmaları şarttır. Özmal taşıt sayılarının 15 katı kadar sözleşmeli araç çalıştırabilirler.

C GRUBU TÜZEL KİŞİLER : ODY 2 Belgesi,İSO 9001 ve TSE 12257 belgelerinin olması gerekli. Özmal araç sayılarının 12 katı kadar araç kiralık olarak çalıştırabilirler. Tabi bu çalıştıracakları araçlarda yine belge sahibi olmak zorunda.

D GRUBU TÜZEL KİŞİLER : TSE 12257 belgesi sahibi olmalı. Özmal araç sayısının 8 katı kadar kiralık araç çalıştırabilirler.

a) Verilen servis taşımacılığı yetki belgesi 10 yıl süre ile geçerli olacaktır.

b) Yetki belgesi almak isteyen gerçek kişilerden en az 3 yıl istanbulda ikamet etmiş olmak şartı ve ilgili odalara kayıt şartı aranacaktır.

c) Yetki belgesi aldıktan sonra bu belge kiralanamaz. Kiralayanların tespiti halinde iptal edilir ve bu kişiler 3 yıl yetki belgesi müracaatında bulunamazlar.

d) Sistem alt yapısı sağlandıktan sonra istenilen yeterlilikler üç ay içerisinde tamamlanmalıdır tamamlayamayanların belgeleri askıya alınır. Aksi durumda bir sene içerisinde tamamlamazlar ise yol belgesi iptal edilir.

Şoför Kartı

Şöför kartı için gerekli belgeler ve nitelikler aşağıdaki gibidir;

 • En az 26 en fazla 66 yaşında olunması.
 • Sabıka kaydı
 • Son beş yıl içinde bilinçli taksirli olarak ölümlü trafik kazasına karışmamış olmak.
 • Src 2 belgesi sahibi olmak
 • Psikoteknik raporu
 • Çalıştığı firmaya kayıtlı çalışan olduğunu gösterir ssk belgesi
 • Sağlık raporu
 • Sistem alt yapısı sağlandıktan sonra test stajyerlik gibi konular gündeme gelecektir.
 • Verilecek olan belgeler 2 yıllığına verilecektir.
 • Şoförler için ceza puanı uygulaması getirilmiş olup 100 ceza puanını dolduranlar 6 ay süre ile faaliyette bulunamazlar 6 ay sonra sınav ile mesleğe geri dönebileceklerdir.

Yol Belgesi Nasıl Alınır 

Yol Belgesi alımlarında getirilen yeni şartlar ile motorlu taşıtlar tescil tarihi ile 12 yaşına kadar kullanılabilecektir. Daha sonra yaş sınırını dolduran araçların yerine alınacak yeni araçlar için 6 yaş sınırı getirilmiştir.2019 tarihinden sonra ise araçlara euro 5 motor ve klimalı olma şartı.

Şoför Kartı Nasıl Alınır 

Şoför kartı alabilmek için aşağıdaki belge ve niteliklere sahip olmak gerekmektedir; 

 • Tc Kimlik fotokopisi
 • B sınıfı için 7 yıllık, e sınıfı için 5 yıllık ehliyet
 • Ehliyet iptal bilgiis sorgulaması( son iki aylık)
 • Son beş yıl için sürücü ceza bilgisi sorgulaması
 • Sabıka kaydı
 • Psikoteknik raporu
 • Sağlık raporu

Motor değişikliği işlemi için öncelikle araca yetkili mühendis tarafından motor tadilat projesi çizilmesi gerekmektedir, proje çizildikten sonra araç tüvtürk araç muayene istasyonuna proje ile birlikte araç motor tespit muayenesi yaptırmaya götürülür. 

Daha detaylı bilgi için tarafımızla iletişime geçebilirsiniz.

Araç Motor Değişikliği Plan Proje İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Motor değişiklerinde aracın üzerinden çıkar motorla, takılan motorun silindir hacimlerinin birebir aynı olması zorunludur.

2. Motor değişikliğinde motor silindir hacimleri aynı olursa, takılan motor benzinli araçlarda beygir gücü en fazla % 30 olabilir. dizel araçlarda beygşr gücü en fazla % 50 olabilir.

3. Araç üzerinden çıkan motor modelinden daha düşük bir model motor takılamaz bu durumlarda araç projeleri tse tarafından onaylanmaz

4. Benzinli motordan, dizel motora dönüşüm olmamaktadır. Dizel motordan, benzinli motora değişiklik yapılamamaktadır. Her iki durumda araç motor projesi yapılamamaktadır.

Engelli araç plan proje işlemi, sağlık kuruluşları tarafından verilen özürlü raporu ile, raporda belirtilen özür durumuna göre yapılan tadilat işlemleridir.

Özürlü sürücüye uygun olarak yapılan araç tadilatı ve araç projesi, sağlık raporunda belirtilen özür durumuna uygun olmalıdır.

İçişleri Bakanlığı’nın 16.07.2007 tarih ve 12315 sayılı 81 İl Valiliğine başlıklı yazısında; “H” sınıfı sürücü belgesi bulunan engellilerin özel tertibatlı motosiklet ve otomobiller dışında, sakatlıklarına uygun özel tertibat olması şartıyla azami yüklü kütlesi 4700 kg’ ı geçmeyen kapalı kasa, sürücü sırasından başka oturma yeri olan veya sürücü sırası dışında yanda pencereleri olan, motor silindir hacmi 2800 cm3 ü aşmayan eşya taşımaya mahsusu (kamyon N2 ve kamyonet – N1) taşıtları da kullanmalarında sakınca bulunmadığı özürlü taşıtı tadilatı için bu kapsamda yapılan müracaatlarda değerlendirmeye alınacaktır.

Özürlülerin taşınması amacıyla kullanılacak M2 VE M3 sınıfı araçlarda 2.7.2004 tarihli ve 25510 sayılı Resmi Gazete’ de yayımlanan “Sürücü Koltuğuna İlave Olarak Sekizden Fazla Koltuğu Bulunan ve Yolcu Taşımak Amacıyla Kullanılan Araçların Özel Hükümleri” ile ilgili Tip Onay Yönetmeliği (2001/85/AT) veya ECE R 107 teknik düzenlemesinde belirtilen hükümlere uygun olmalıdır.

Kamu ve sosyal hizmetlerde kullanılacak araçlar hariç; Özürlü taşıma araçları için, sağlık kurulu raporunda %90 ve üzeri özür oranı veya “araç ile taşınması uygundur” ibaresi aranacaktır.

2918 sayılı Karayolları Trafik kanununun 3. maddesinde 2013 yılında yapılan düzenlemeye göre;

Otomobil : (Değişik: 12/7/2013-6495/13 md.) Yapısı itibarıyla, sürücüsü dahil en fazla dokuz oturma yeri olan ve insan taşımak için imal edilmiş bulunan motorlu taşıttır.

Buna göre oturma yeri 9 kişilik olmasına rağmen ruhsatında minibüs yazan araçların muayene öncesinde araç trafik ve tescil belgelerini değiştirmeleri gerekmektedir.

Panelvan Kamyonet, Minibüs ve Otobüs grubu araçlarda yapılan işlemler araç tadilat projeleri ile olmaktadır. Okul taşıtı araçların okul taşıtından araç plan proje ile çıkarılması durumunda istiab haddinde problem çıkmaktadır, böyle bir durumda araçta koltuk sökülmesi gerekmekte olup araç projesi çizilmesi gerekmektedir.

Panelvan grubu araçlarda renault kango, fiat doblo, ford connect, ford transit, renault master araç gruplarında da koltuk sökme işlemi yapılmaktadır.

Otobüs grubu araçların koltuk sökülerek 14+1 kişilik minibüse araç plan proje ile dönüştürülmesi

5+1 Kişilik Yandan Camlı Çift Sıra Panelvan araçların koltuk sökülerek 2+1 panelvana dönüştürülmesi

Minübüs olarak kullanılan araçların koltuk sökülerek araç plan proje ile yandan camlı tek sıra koltuklu veya yandan camlı iki sıra koltuk, yandan camlı üç sıra kotuklu panelvana tadilatı yapılabilir.

Otobüs olarak trafiğe çıkmış araçlarda da koltuk sökme işlemi uygulanmaktadır, 18 veya 19 kişilik küçük otobüs olarak tescil edilmiş araçlara koltuk sökülmesiyle 14+1 kişilik minübüse araç proje tadilatı ile dönüştürülebilir..

Koltuk Sökme Projesi İçin Gerekli Evraklar

1- Aracın Trafik Tescil Belgesi

2- Aracın Koltuk Söküm İşcilik Faturası

3- Aracın Koltuk Yerleşim Planı